
Stor uppslutning för att stärka lantbrukets roll
Landshypotek Bank och Fyrklövern bjöd in till en inspirationsdag i Karlstad om lantbrukets framtid. Landsbygdsminister Peter Kullgren och flera branschföreträdare gav sin syn på hur vi tillsammans kan skapa bättre förutsättningar för svensk livsmedelsproduktion.
Det finns ett växande intresse i samhället för att öka den svenska livsmedelsproduktionen – och frågan engagerar många lantbrukare. Det blev tydligt vid den inspirationsdag som Landshypotek Bank och Fyrklövern arrangerade.
Hur kan vi stärka lantbrukets roll i samhället? Det var huvudfrågan när uppåt hundra värmländska lantbrukare samlades för en dag med inspiration, kunskap och nätverkande. Bland talarna fanns landsbygdsminister Peter Kullgren och flera branschföreträdare som delade sina perspektiv på framtidens förutsättningar för lantbruket. Intresset var stort redan innan, med många anmälda.
– Det kom fler än vi räknat med och det var mycket positiv stämning, kul, säger Niels Jensen, kundansvarig på Landshypotek i Karlstad som var en av arrangörerna.
I samband med seminariet samlade vi in kommentarer från några av deltagarna.
”Osäkerheten är den största bromsklossen”
– Trender och förutsättningar finns definitivt för en ökad produktion av livsmedel i Sverige. Det som hindrar många är osäkerheten om lönsamheten håller i sig och om avkastningen matchar den risk man tar. Självklart finns alltid ett mått av osäkerhet – det är en del av företagandet – men den som satsar måste känna att samhället står bakom och att regelverken är vettiga, säger Stefan Malmström, affärschef för jord- och skogsfinansiering på Landshypotek Bank.
Styrkan i svenskt nötkött
– Vi har en produktion med mycket god djuromsorg och den lägsta antibiotikaanvändningen i EU. Klimatpåverkan är låg jämfört med många andra länder och svenska konsumenter har ett starkt förtroende för produkten, säger Henrik Lander, ordförande för Sveriges nötköttsproducenter.
Politikens nästa steg
Regeringen har under sin mandatperiod redan lagt flera förslag för att främja svensk livsmedelsproduktion. Tidningen Jordbruksaktuellt, som var på plats under dagen, frågade landsbygdsminister Peter Kullgren vad som är nästa steg:
– Jag är långt ifrån klar med det här politikområdet generellt sett. Men framför allt på regelsidan finns det jättemycket att göra. Jag tror också framgent att vi behöver titta mer på skattesidan.
– Vi har ju framför oss en ny period med ny gemensam jordbrukspolitik, en ny CAP. Det kommer vara jätteviktigt att vi ser till att få så mycket flexibilitet i den som möjligt, så att vi kan anpassa det efter svenska förutsättningar och göra det allra bästa med de medel som finns genom det systemet för våra svenska lantbrukare – allt för att vi ska öka livsmedelsproduktionen, säger Peter Kullgren.
--
Foto: Peter Kullgren, landsbygdsminister, tillsammans med Stefan Malmström, affärschef på Landshypotek Bank. Fotograf: Madeleine Rapp / Jordbruksaktuellt