Landshypotek Banks delårsrapport kvartal 1 2025: Positiv start på året
Landshypotek visar såväl tillväxt i utlåningen som stabilt resultat för första kvartalet 2025. I dag publicerar banken delårsrapporten för januari – mars 2025.
Kvartalets rörelseresultat på 124 miljoner kronor är något lägre än under samma period 2024 (131 mnkr) men högre än föregående kvartal (97 mnkr).
– Vi avslutade förra året starkt på marknaden och inleder 2025 med en positiv start. Tillväxten inom alla våra områden på utlåningsmarknaden fortsätter, och trots fortsatt marginalpress på marknaden är intäkterna högre än föregående år. I en turbulent omvärld står Landshypotek stabilt, säger Johan Ericson, vd för Landshypotek Bank.
Banken fortsätter att växa utlåningen till större lantbruksföretagare och boende på lantbruksfastigheter. Intresset för bankens bolån har samtidigt varit rekordstort och i slutet av 2024 öppnade Landshypotek även för lån till bostadsrättsägare.
– Med våra attraktiva erbjudanden har vi sett en stor ökning i antalet låneansökningar och välkomnat många nya kunder till banken.
Banken har växt utlåningen med 2,6 miljarder kronor under kvartalet. Dessutom passerades en milstolpe i februari med 30 miljarder kronor i utlåning till bolånekunder. Totalt har banken närmare 114 miljarder kronor i utlåning.
Räntenettot uppgår till 277 miljoner kronor för första kvartalet, jämfört med 275 miljoner kronor samma tid 2024. Kostnadsnivån är också i linje med kvartal ett 2024, 154 jämfört med 153 miljoner kronor. Banken gör något större kreditreserveringar detta kvartal, men ser inte tecken på mer generella kreditutmaningar för kunderna.
– Det är en turbulent tid i världsekonomin. Trots detta är den direkta påverkan på Landshypotek begränsad. Vi är väl kapitaliserade och har en mycket god likviditetssituation. Vår upplåning med inlåning från allmänheten är stabil och förtroendet från marknaden visas i mycket god efterfrågan för våra säkerställda obligationer. Våra korta beslutsvägar är en stor styrka när det rör sig snabbt i omvärlden, säger Johan Ericson.
Det nya Baselregelverket för kapitaltäckning som implementerades vid årsskiftet bekräftar dessutom bankens låga risk och stärker ytterligare bankens kapitalsituation.
Under kvartalet genomfördes också ägarföreningens Regionmöten där den föreslagna medlemsutdelningen presenterades. Totalt delas 207 miljoner kronor ut till bankens ägare, dvs. lantbrukskunderna, motsvarande 10 procent avkastning på medlemsinsatsen och den näst högsta utdelningen i bankens historia.
I delårsrapporten går det att läsa mer om resultatet, Vd-kommentar, viktiga händelser under kvartalet, och vad som sker i omvärlden, inom såväl finansmarknaderna generellt som jord och skog.
Hela rapporten bifogas.
Delårsrapporten i korthet:
Januari – mars 2025
jämfört med januari – mars 2024
- Rörelseresultatet uppgår till 124 (131) mnkr.
- Räntenettot uppgår till 277 (275) mnkr.
- Kostnaderna uppgår till 154 (153) mnkr.
- Kreditförluster netto påverkade resultatet med -7 (0) mnkr.
- Utlåning till allmänheten uppgår till 113,7 (105,1) mdkr.
- Inlåning från allmänheten uppgår till 26,6 (28,5) mdkr.
Januari – mars 2025
jämfört med oktober – december 2024
- Rörelseresultatet uppgår till 124 (97) mnkr.
- Räntenettot uppgår till 277 (266) mnkr.
- Kostnaderna uppgår till 154 (167) mnkr.
- Kreditförluster netto påverkade resultatet med -7 (-8) mnkr.
- Utlåning till allmänheten uppgår till 113,7 (111,1) mdkr.
- Inlåning från allmänheten uppgår till 26,6 (27,1) mdkr.
Landshypotek Bank AB ska offentliggöra denna information enligt lag (2007:528) om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 8 maj 2025 kl. 08.00 CEST.
För ytterligare kommentarer och information:
Jonas Feinberg, presskontakt, 070-349 24 10
Om Landshypotek Bank
Landshypotek har varit i kraftig tillväxt de senaste åren, som ledande bank inom jord- och skogsutlåningen och som utmanarbank inom bolån och spara. Kunderna uppskattar den enkla och öppna banken med transparenta villkor inom bolån och spara, liksom den kundnära kompetensen och cirkulära affärsmodellen inom jord och skog. Med tydliga värderingar upplevs banken för allt fler kunder som ett starkt alternativ på bankmarknaden. Landshypotek grundades 1836. Banken ägs av jord- och skogsbrukskunderna, och verkar över hela landet.