Skördeläget på Gotland: Stora skillnader mellan grödor och delar av ön
Årets skörd på Gotland präglas av stora variationer. Medan vissa grödor utvecklats väl och närmar sig normalskörd har andra påverkats betydligt mer av den torra försommaren. Samtidigt har regnet som kom under sommaren förbättrat förutsättningarna för flera grödor inför den fortsatta säsongen.
Skörden är en av årets viktigaste perioder för lantbruket och avgör i stor utsträckning förutsättningarna för företagens ekonomi och Sveriges livsmedelsförsörjning. På Gotland har både vinterns väder och försommarens brist på nederbörd satt tydliga avtryck i årets skörd.
– Spannmålen har stora variationer över ön. På mellersta Gotland har höstsäden övervintrat något bättre tack vare snötäckt mark under den hårdaste köldperioden i vintras. Försommaren reducerade däremot volymerna ordentligt. I genomsnitt ligger det något över en halv normalskörd, säger Stefan Pettersson, kundansvarig för Landshypotek Bank i Visby.
Vårsäd och majs klarat sig bättre
Förutsättningarna har varierat stort mellan olika grödor. Vårsäden har generellt utvecklats bättre än höstsäden och de senare sådda grödorna har på många håll klarat sig bättre.
– Vårsäden är generellt bättre och det som såddes senare har inte drabbats lika hårt. På en del fält närmar man sig normalskörd, säger Stefan Pettersson.
Även majsen har återhämtat sig väl efter att nederbörden kom tillbaka under sommaren.
– Vallskörden gav en hygglig första- och andraskörd, men därefter har tillväxten varit begränsad. Regnet i juli räddade däremot majsen som nu ser riktigt bra ut. Där hoppas vi på en fin skörd senare i höst, säger Stefan Pettersson.
Höstrapsen hör till årets utmaningar
Oljeväxterna har haft ett betydligt tuffare år än många andra grödor, särskilt höstrapsen.
Thomas Nygren, lantbrukare i Källunge mellan Visby och Slite, beskriver ett år med stora skillnader mellan grödorna.
– Rapsen tog mycket stryk under vintern när det var kallt och blåsigt, och sedan blev det för torrt. Höstvetet blev också något sämre än normalt. Jag fick köra mer än ett normalår för att få in volymen, säger Thomas Nygren.
Samtidigt förbättrades situationen när nederbörden kom tillbaka före midsommar.
– Det såg länge väldigt torrt ut, men regnet som kom strax före midsommar gjorde stor skillnad. Grödorna ser friska ut och jag räknar med en skörd strax under det normala, säger Thomas Nygren.
Samtidigt har de regn som kommit under sommaren förbättrat förutsättningarna inför nästa odlingssäsong. Höstsådden pågår och har hittills kunnat genomföras under goda förhållanden med bra markfukt.
Skördebilden på Gotland
De största utmaningarna under året har varit:
- Begränsad nederbörd under försommaren
- Vinterskador på delar av höstsäden
- Svag utveckling för höstrapsen
- Stora skillnader mellan olika delar av ön
Faktorer som bidragit positivt till årets skörd är:
- Bättre övervintring på vissa områden med snötäcke
- God utveckling för vårsäden
- Regn under sommaren som förbättrade förutsättningarna för flera grödor
- Mycket god utveckling för majsen
- Friska grödor på många håll mot slutet av säsongen
Mer om lantbruken på Gotland
Gotland har en av Sveriges högsta andelar jordbruksmark och en betydande produktion av spannmål, oljeväxter, vall och animalier. Jordbruket spelar en central roll för både livsmedelsförsörjningen och näringslivet på ön.
Landshypotek – finansiering av jord- och skogsbruk sedan 1836
Landshypotek har varit i kraftig tillväxt de senaste åren, som kundorienterad utmanarbank inom låna och spara. Kunderna uppskattar den enkla och öppna banken med transparenta villkor inom bolån och spara, liksom den kundnära kompetensen och cirkulära affärsmodellen inom jord och skog. Med tydliga värderingar upplevs banken för allt fler kunder som ett starkt alternativ på bankmarknaden. Landshypotek grundades av kunder redan 1836. Banken har tjänster inom låna och spara, ägs av jord- och skogsbrukskunderna och verkar över hela landet.
Kontakta för mer information
Vill du tala med en lantbrukare som kan kommentera läget i din region?
Presskontakt:
Jonas Feinberg, Landshypotek Bank
070-349 24 10